27 Ocak 2014 Pazartesi

iRobot 660

31.01.2015 güncelleme
Süpügemden çok memnunum, iyiki almışım diyorum. Ben çocuğumla birlikte resim yaparken ya da ben bulaşıkları makineye yerleştirirken o yerleri süpürüyor. Süper bir cihaz. Yerdeki bütün tüyleri saçları vs. topluyor. Yerde unuttuğum kumaş parçasını bile içine çekmişliği vardır. İlk başta alırken alıp pişman olmaktan korkmuştum. Şimdi iyiki almışım diyorum hatta yeri silen modelinden de keşke alsaymışım. İşe giderken saatini kuruyorum, o süpürüp geri şarzına yerleşiyor. Evdeyken de iş bitmiyor o süpürürken bende ya düzenleme işleriyle ilgileniyorum ya da sayesinde çocuklarla ilgilenmeme fırsat kalıyor. Alt komşumla konuşmadım hiç rahatsızlıklık veriyormudur bilemiyorum ama onlarda çalıştıkları için gündüz yukardan onları rahatsız etmeyeceğini düşünüyorum ama akşam çalıştırma konusunda onlarla konuşmayı düşünüyorum. Komşularıma rahatsızlık vermek istemem.
Bu arada çalışırken sandalyelerin altına girip çıkabiliyor, koltukların altını süpürüyor, halıların üzerine çıkıp inebiliyor. Birde koltukların üzerine çıkabilse süper olacak ;)
irobotlardan almayı düşünenlere fikir olsun.


25.01.2014
Daha önce robot süpürgeleri araştırdığımdan bahsetmiştim. Gerekten bahsettikleri gibiyse ödediğim her kuruşu hakeder diye düşünerek iRobot Roomba 660 modelini aldım. Aslında 780 modelini almaya gitmiştim ama ya çok işime yaramazsa çok fazla para vermeyeyim diye düşündüm.
iRobot 780 in artıları

-Kumandası var. Ne gerek var kumandaya bir tane tuşa dokunacağım altı üstü diye düşündüm.
-Hepa filtresi var. Bu bir artı olarak görülebilir ama hepa filtrenin yedeği 45 Euro idi. Bazı yerlerde okuduğuma göre 6 ayda bir yenilenmesi gerekiyormuş. 650 Euro makinaya verip, birde sürekli hepa filtreye para ödemek çok mantıklı gelmedi. Hemde hepa filtreli el süpürgesi alacağımdan vazgeçtim.
-Bariyer sensörü var herhangi bir mobilya ya yaklaştığında kendini yavaşlatıyor.
-Pil göstergesi var
-Dokunmatik ekran gibi artıları var.
Eksisi ise
- 0.26 lt lik toz toplama haznesi bence bu önemli çünkü boşaltmadan daha uzun süre çalışması için 660 ın toz haznesi daha büyük.
iRobot 660

-Tek bir şarjda 120 metrekareyi temizliyor veya 3 saat çalışıyor.
-Sanal duvarı var istemediğiniz yere girmesini engelleyebiliyorsunuz.
-Zaman programlaması yapılabiliyor. İşe giderken açar giderim ve döndüğümde ev süpürülmüş olur diye düşündüm.
-Yüksekliğini otomatik olarak kendi ayarlıyor. Halıdan parkeye inmek ya da tersi gibi.
-Toz sensörü sayesinde daha kirli yerlerde daha fazla çalışır.
-3 saatte şarj oluyor
-70 Db gürültü seviyesi.
-Toz toplama haznesi 0.47 lt.

Yine 600 serisinden
Buradaki video ortadaki kirleri nasıl temizlediğini gösteriyor. http://www.geek.com/news/irobot-replaces-5-year-old-roomba-500-series-with-smarter-vacuum-bots-1508751/
Bu sitede güzel karşılaştırmalar yapmışlar. Almadan bakın derim http://versus.com/tr/irobot-roomba-660-vs-samsung-navibot-sr8855  Mesela Samsung da hepa filtre de mevcut.
27.01.2013
Dün 120 metrekare olan bütün evi süpürdü. Ben daha önce süpürmüş olmama rağmen ince tozları ve saçları toplamıştı. Kendi boyutunda olan her yere girip çıkabiliyor. Sandalyelerin altlarına girip süpürüyor. Koridorda overloksuz yolluğum var. Uçları biçimsiz şekilde çıkmış. Ona takıldı ve kendini kapattı. Bende alıp başka yere koyup tekrar başlattım. Birde şagi halılarla ilgili okuduğum yazılarda onları temizlemediği yazıyordu. Bende baştan halıyı kaldırdım. Normalde temizlik yaparken hem salondaki şagi halımı hem de kordorlardaki yolluklarımı kaldırıyordum. Bu makine için de kaldırdım bugün. Şagi halıyı zaten normal elektrikli süpürge ile de temizleyemiyordum. İllaki silkelemek gerekiyor. Bugün ben kahvaltı bulaşıklarını yıkayana kadar yatak odasını bitirdi. Bende arkasından silmeye başladım. Süpürmeye ayıracağım zamanı evde düzenlemeye ayırdım. Şimdi bir heves mi böyle yapıyorum hep devam edermiyim zamanla göreceğiz. Daha sonra güncelleyeceğim.

Hiç yorum yok: