15 Mayıs 2013 Çarşamba

Ivan Vazov Tiyatrosu Sofya

Ivan Vazov Tiyatrosu Bulgaristan'ın en eski ve en büyük tiyatrosudur.

Bu ulusal tiyatro 1904 yılında Viyanalı mimarlar Hermann Helmer ve Ferdinand Fellner tarafından tasarlandı. Tiyatro 1907 yılında açıldı. 1923 yılındaki yangında ciddi şekilde hasar gördü.Mimar A.Momov ve mühendis M.Sakelarov tarafından yenden inşa edildi. Tiyatronun seyirci kapasitesini 1200 e çıkardılar ve tarzı Alman tarzı planlarını uyguladılar.Fakat orjinal görünümü bozulmadı.İç mimarisi,ses de değişikliler yapıldı.school was established as part of the National Theatre in 1925. Again the bombing of Sofia in World War II caused considerable damage to the building, but it was reconstructed in 1945.
Bina 2. Dünya savaşında Sofya'nın bombalanması sonucu büyük hasar gördü. Daha sonra 1945 yılında tekrar inşa edildi.Fakat bu yenileme sırasında 1200 kişilik olan seyirci kapasitesinin uygun olmadığı görülerek 800 e düşürüldü.
Bu 800 kişilik büyük sahnenin dışında 2 tanede 120 kişilik seyirci kapasiteli daha küçük sahneleride mevcut.
Bu ulusal tiyatroda ülkenin en ünlü sanatçıları oyun oynamaktalar.

Vefat etmiş usta tiyatro sanatçıları


Büyük sahneİlham perileri


Bu maketi 100 yaşında vefat eden usta tiyatroculardan birinin torunu yapmış. Tiyatronun ilk yapıldığındaki şekliIvan Vazov un anısına koltuk ayrılmış ve koltuğun üzerinde yazıyor.


Bu Tiyatroyu temsil eden Anka kuşu halıdan dokunmuş, büyük tiyatronun perdesi.Tiyatroda defalarca yangınlardan sonra yeniden kurulduğu için küllerinden doğan Anka kuşuna benzetilmiş.


Tarihi kostümlerin bulunduğu depoya da girdik. Çok güzel eşsiz kostümler vardı.


Elmazov ünlü bir tiyatro oyuncusu

Viktor Hugo kostümü içinde bir oyuncu

Resim yazısı ekle

100 yaşında ölen tiyatro oyuncusu


1935 yılından görkemli bir sahne

Hiç yorum yok: